Azerbaycan'a hacker saldırısı yapan ülkelerin adı açıklandı

Azerbaycan'a hacker saldırısı yapan ülkelerin adı açıklandı

Azerbaycan'da en çok Amerika, Çin ve Rusya'dan hacker saldırıları oluyor. Ama bununla birlikte Azerbaycan'ın devlet siteleri yüksek seviyede korunuyor

Azerbaycan'a hacker saldırısı yapan ülkelerin adı açıklandı

Azerbaycan'a hacker saldırısı yapan ülkelerin adı açıklandı

"Devlet siteleri yüksek seviyede korunuyor".

Azerbaycan'da en çok Amerika, Çin ve Rusya'dan hacker saldırıları oluyor. Ama bununla birlikte Azerbaycan'ın devlet siteleri yüksek seviyede korunuyor ".

Hervakit.com haber verir ki, bu görüşleri APA TV de yayınlanan "TOPLUM" programının konuğu olan İletişim ve Yüksek Teknolojileri Bakan Yardımcısı Elmir Vəlizadə söyledi.

Onun sözlerine göre, Özel Devlet Koruma Hizmeti yanında ajans kuruldu ki, bu ajans de devlet kurumlarının sitesinin korunması ile ilgilenir:

"Aynı zamanda İletişim ve Yüksek Teknolojileri Bakanlığı'nda de bu hizmet var. Bu hizmet daha çok sosyal sitelerde, iş kuruluşların sitelerinde boşlukları aşkarlayır ve sorunların giderilmesine destek olur. Haker saldırılarına gelince temelde 3 büyük ülkenin internet adreslerinden saldırı oluyor. İnternet adresinin herhangi ülkeye ait olması saldırının o ülke tarafından yapılması demek değildir. Bu saldırı orada yaşayan insan tarafından da yapılabilir ".

Bakan Yardımcısı Azerbaycan'ın ikinci iletişim uydusunun yörüngeye 2017 yılında bırakılacağını söyledi: "Şu anda ihaleye kadar teknik görevlerin hazırlanması süreci gidiyor. Plan odur ki, 2017 yılına sonraki uydu yörüngeye kaldırmak. Üretici şirketler ihale bazında seçilecek. Birinci uydusu kuran Amerikan şirketi, uydusu yörüngeye çıkaran Fransa şirketi idi. Bu ülkeler dünyanın en gelişmiş teknolojiye sahiptir. Onlar ihaleye ilgi gösteriyorlar. Muhtemelen, sonraki işi onlarla devam edeceğiz. Peyklərimiz ne kadar çok olursa, bu sektöre dair hizmet alanları genişler. Aynı zamanda üçüncü uydu de olacak. Bu, artık dünya yüzeyinin gözlem uydusudur. Tüm bu yönde yapılan çalışmalar seri ve karmaşık bir karakter ".

Bakan Yardımcısı açıklamada, uydunun yörüngeye çıkarılması çık masraf talep etse de, ancak harcanan fonların iade çöz zaman bulunmaz. Ona göre, bu tutarın iadesi için 5-7 yıl tasarlanmıştır: "Geçen yılın istatistikleri gösterdi ki, gelir 5 milyon civarındadır. Şimdiki gelir 10 milyon civarındadır. Gösterilen hizmetlerin sayısı arttıkça bu hizmetler kendi gelirlerini veriyor. Şu anda işler gidiyor. Verilen ki, uydunun etkinliği 15-17 yıl öngörülüyor. Rağmen, uydunun yörüngeye bırakılması masraf gerektirir, ancak ekonomik açıdan kendisini kazanan projedir.

Elmar Vəlizadənin göre, "Azerispace" Azerbaycan'ın ilk uydusu olduğu için müşteri çekmek o kadar kolay olmamıştı:

"Ama kapsayan dairəmizin geniş olması, ortaklarımızın yüksek olması, teknolojilerin en modern olduğu için peykimizin üne yüksektir. Bizim uyduya ilgi yükselip ".

"Elektronik hükümet" portalını konuşan Bakan Yardımcısı artık portalda servislere yararlanan 1 milyonuncu kullanıcının kayda alındığını belirtti:

"Bir milyonuncu kullanıcı Şeki şehrinden oldu. Bakanın talimatı ile bu kişi vakur şekilde dekore edildi. Şu anda "Elektronik hükümet" sisteminde kayıtlı kullanıcıların sayısı 600 bini aşmak ".

Gelecek yıl Azerbaycan'da yapılacak Avrupa Oyunları ile ilgili uluslararası dolaşım fiyatlarının düşürülmesi planlanıyor. Bakan Yardımcısı açıklamada, şu anda bu yönde önlem görülüyor: "Ülke genelinde mobil konuşma tarifeleri aşağı düşebilir. Bu yönde de düzenli işler gidiyor. Doğru, bakanlığın bu sürece doğrudan etki imkanları yoktur, ama çeşitli rıçaqlar var ki onlardan kullanarak fiyatların ucuzlaşmasına etki gösteriyoruz ".

KAYNAK: Hervakit.com

YASAL UYARI:Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve tüm içerikler ancak ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.

Her Vakit -   [148]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde hervakit.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Yararlı Bilgiler Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Avrupa'nın En Kirli AdamıAvrupa'nın En Kirli AdamıKış gecelerinde Ludwig şaxtadan korunmak için sıcak külün içinde yatıyor .
  • İlhame Bedelova'nın Türkiye'deki Oyunculuk Faaliyetiİlhame Bedelova'nın Türkiye'dekiATV tele kanalının sunucusu İlhame Bedelova Türkiye'deki oyunculuk faaliyeti hakkında konuştu.
  • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri NedenMilli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.
  • Üstad Bediüzzaman Said Nursi'den Gençlere MesajlarÜstad Bediüzzaman SaidBediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur külliyatının bir çok bölümünde gençlere yer vermişti. Gençlik dinamizmin tehlikelerine dikkat
  • Rüya Bitti Son Buldu O HayatRüya Bitti Son Buldu O Hayatİnsanların mutlu olduğu bir dünyaydı o dünya. Kavgadan,nefretten ve kinden uzaktı. Analar ağlamıyordu o dünyada ve çoçukların

Son Eklenenler