Çocuklar Pasif Yemek Yemesin

Çocuklar Pasif Yemek Yemesin

Susuzluk ve açlık hissi insanın binyıllar boyunca sağ ve sağlıklı kalmasına neden olan temel içgüdüleri. Bu gerçeği unutarak besinin bol olduğu günümüzde tüm anneleri rahatsız eden önemli konulardan biri çocuğun pasif yemek yemesidir.

Çocuklar Pasif Yemek Yemesin

Çoğu durumda çocuğun iştahı pasif değil, annenin endişesi aktiftir. Dietoloq Rebecca Byrne yazıyor ki, daha çok anneler çocukların yeterince yememesi ve az kilo almasına göre rahatsız olarak, çocukları normalarından artık yemelerine baskı gösteriyorlar. Modern dönemde çocukların beslenmesi onların açlık ve susuzluk instiktinə uygun olarak değil, annenin çocuğu ne zaman ve hangi miktarda yedirmek isteği ile yapılır.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verdiği istatistiki bilgiye göre, dünyada 2013 yılında 42 milyondan fazla 5 yaşından küçük çocuklar piylenmeye maruz kalmışlardır. Harvard Universitetininhesablamalarına göre ise son 20 yılda sırasıyla yaş çocukların yağlanması% 60 artmıştır. Bariatrik operasyonlar gerçekleştiren genel cerrah Dr. Elmir Esgerov yazıyor ki, insanın midesinin boyutu sembolik olarak yumuruğu ölçüsündedir. Çocuklar da ise artı olarak mide anatomisi henüz tam olgunlaşmamış. Madenin genişleme yeteneğini sahip olduğunu göz önüne alarak ileride çocuğun aşırı yemesi obezite sorununa neden olabilir.

Profesör Catherine Law 12 bin kişi 3 yaşındaki çocuklar arasında yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre düzenli olarak dedesi tarafından bakım gören çocuklar 3 kat daha fazla piylenmeye maruz kalabilirler. Sebep büyükanne-babanın çocuğu zararlı gıda ile şirnikdirmələrindən kaynaklanmaktadır. Genellikle çocukları yedirmek için sadece büyükanne-baba, anne-baba aşağıdaki yöntemler kullanırlar:

-Yeməyi Israf etmemek. Porsiyonu ne pahasına olursa olsun, temiz olana kadar yiyip bitirmeye alıştırmak doymak hissine göre besini kabul etmeye engel olur. Gelecekte mide doysa bile, göz doymuyor gibi kötü alışkanlık oluşur.

- Yemekle ödüllendirmek. Ebeveynin istediği miktarda yemeği yiyip bitirdiği takdirde çocuğa ödül kısmında sevdiği başka bir şey yapmak, vermek doğru değil. Bu yöntem her yemekten sonra mutlaka bir şekilde herhangi bir tatlıların kabulü alışkanlığını veya herhangi tatlı yemeden önce mutlaka gıda alması alışkanlığının temelini koyuyor. Sonuçta insan gerekenden çok daha fazla kalori kabul etmiş olur.

- Yemekle cezalandırmak. Çocuğa yemediği takdirde tehdit etmek o yemeğe karşı ciddi ikrah hissi oyada biler. Üstelik sevmediği yemekten ne pahasına olursa olsun can kurtarmak için çocuklar yalan ve diğer hoş olmayan özelliklere yiyelenirler.

- Yedizdirərkən dikkati dağıtmak. "Uçak geliyor, ağzını aç", "Bunu annenin, bunu babanın yerine" oyunları, dile tutmak, masal anlatmak, çizgi film göstermek gibi yöntemler besin alımı ile paralel bir şeyler yapmak alışkanlığı yaratır. Yemek yiyenin fikri tepsinin dışına yayındıqda ise o doyma hissini aktarır ve lazımından artık gıda almak tehlikesi ile karşı karşıyadır.

- Yemekle teselli vermek. Morali olmayan, başarısızlık, ağrı ve diğer fiziksel ve duygusal rahatsızlık yaşayan çocuğa teselli etmek amacıyla ona lezzetli ve ilginç gıda hazırlamak, vermek yetişkin her stres veya ruh düşkünlüğü keçirdikde gıdaya teselli kaynağı olarak başvurmak alışkanlığı yaratır.

Belli süre zayıflama merkezinde çalışan psikolog Anna Bıkov yazıyor ki, çocuğunun sağlıklı geleceğini isteyen ebeveyn yukarıda verilen yöntemlerden kesinlikle kullanmamalıdır. Gelecekte bu tür yöntemler sadece obezite gibi ciddi fiziksel hatta bazı ciddi psikolojik problemlere de neden olacaktır.

Dietoloq Tutu Zeynalova modern çocukların obezite nedenleri olarak fiziksel feallığın az olması, fabrikat ve genetik modifikasyon edilmiş gıdaların alımı, anne ve ninelerin çocuğun yerine işleri görmesi, televizyon ve bilgisayar karşısında geçirilen zaman, hormonal sorunlar, genetik eğim sıralarlar. Diğer yandan ise çocukların iştahasız olması önceki yemeğin aşırı alımı veya sağlamlığında sorunun olması ile bağlantılı olmasını kutluyor. Her çocuğun bireysel enerji sarfiyatını dikkate alarak, ne kadar yediğine değil, ne yediğine kontrol etmek gerekir. Ayrıca çocuklarda sağlıklı beslenme alışkanlıklarını terbiye etmek için ebeveyn kendi örneğinde göstermelidir.

 

Uzmanların belirttiği gibi, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının temel bebeklikten konur. Istenilen yaşta sağlıklı beslenmeye ve beslemeye başlamak mümkündür. Kötü qidalandırma yöntemlerine alternatif olarak aşağıdakileri arz edelim.

- Sağlıklı beslenme ile başlar. Sağlıklı başlangıç ​​için ilk gıda şüphesiz anne sütüdür. Anne sütünün vazgeçilmez özelliklerinden başka, emzirilen bebek kendisi açlık ve tokluk dengesini korur. Sonuçta müdahaleler olmadan kendi doyma norması kadar beslenemeyen bilir.

- Doyma sözünü öğretmek. Lap erken yaşlarından itibaren her yemeğe başlamadan önce çocuğunuza doyma hissini bildirmeyi hatırlatın. Eskiden bu başını qaşıqdan kenara çevirmek, ağzını açmamak, ağzına konulan yemeği tükürmek gibi hareketler olur. Bu zaman çocuğun başını ne pahasına olursa olsun katıp porsiyonu bitirmeye çalışmayın.

- Çocuğun beslenme ritmine uyğunlaşın. Bazı çocuklar uyanır uyanmaz diğerleri oyanandan birkaç saat sonra yemeyi tercih ederler. Bunları mutlak şekilde dikkate alın. Üstelik bazı günler hatta büyükler iç ve dış koşullarına bağlı olarak iştahlı veya iştahsız olabilirler. Çocuklar da tıpkı geçen gün iştahları ile farklılık gösterebilir.

- Kendisinin yemesi için koşullar yaratmak. Çocuklarda çatal, kaşık, küt bir bıçakla veya elle yemek bir süreç olarak ilgi uyandırır. Bunu için onlara imkan sağlamak, ayrıca yemek sırasında onu tələsdirməmək, gıdayı rahat çevnəyib udmasına zaman vermek gerekir.

- Yemek payını görselleştirmek. Çocuğunuza yemek seçerken onun yumruğunu vizuallaşdırın, bu, size onun midesinin tahmini boyutunu hayal etmeye yardımcı olacaktır. Boşqabda kalan artık gıdayı çocuğu dile tutarak yedirtməkdənsə, küçük boyutlu cam gıda konteynerlərinə boşaltıp bir sonraki gıda alımına tutun.

Her Vakit -   [208]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde hervakit.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Sağlık Haberleri

 • Hamilelikte Sabah Bulantıları Neden Olur?Hamilelikte Sabah Bulantıları Neden Olur?

  Hamilelikte sabah bulantılarının nedenleri nelerdir? Sabah bulantıları ne zaman başlar ve tedavi için neler yapılabilir?

  30.06.2016 03:41
 • Sigaranın Zararları Anne Karnında BaşlıyorSigaranın Zararları Anne Karnında Başlıyor

  Dünyada her yıl yaklaşık 6 milyon kişi sigara içmekle ilgili hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor ve bunun 600.000 de, direkt sigara içtiği için değil, pasif olarak sigara dumanına maruz kaldığı için

  30.06.2016 03:41
 • Ramazan Aydında Diş Sağlığı Problemleri ArtıyorRamazan Aydında Diş Sağlığı Problemleri Artıyor

  İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Periodontoloji Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, ramazan ayı boyunca artış gösteren diş sağlığı problemlerinin nedenlerine

  30.06.2016 03:36
 • BB krem ​​nedir?BB krem ​​nedir?

  Çok kısa sürede ünlenen BB kremler kolaylıkla birçok hanımların gözdesi olmayı başardı. Böylece BB kremlere olan talebin yüksek olduğunu gören birçok kozmetik firmaları da kendi BB kremlerini üretmeye

  02.09.2015 20:16

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Avrupa'nın En Kirli AdamıAvrupa'nın En Kirli AdamıKış gecelerinde Ludwig şaxtadan korunmak için sıcak külün içinde yatıyor .
 • İlhame Bedelova'nın Türkiye'deki Oyunculuk Faaliyetiİlhame Bedelova'nın Türkiye'dekiATV tele kanalının sunucusu İlhame Bedelova Türkiye'deki oyunculuk faaliyeti hakkında konuştu.
 • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri NedenMilli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.
 • Üstad Bediüzzaman Said Nursi'den Gençlere MesajlarÜstad Bediüzzaman SaidBediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur külliyatının bir çok bölümünde gençlere yer vermişti. Gençlik dinamizmin tehlikelerine dikkat
 • Rüya Bitti Son Buldu O HayatRüya Bitti Son Buldu O Hayatİnsanların mutlu olduğu bir dünyaydı o dünya. Kavgadan,nefretten ve kinden uzaktı. Analar ağlamıyordu o dünyada ve çoçukların

Son Eklenenler