Cumhurbaşkanından Evlenmek İsteyenlere Müjde

Cumhurbaşkanından Evlenmek İsteyenlere Müjde

Azarbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Aile Kanunu değişiklik yapılması hakkında kanunu onayladı.Kanuna göre, evlenmek konusunda dilekçeye evlenmek isteyen kişilerin sağlık kontrolünden geçtiklerini onaylayan sertifika eklenir.

Cumhurbaşkanından Evlenmek İsteyenlere Müjde

Azarbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Aile Kanunu değişiklik yapılması hakkında kanunu onayladı.

 

Kanuna göre, evlenmek konusunda dilekçeye evlenmek isteyen kişilerin sağlık kontrolünden geçtiklerini onaylayan sertifika eklenir.

 

Aldığımız habere göre evlenmek isteyen kişilerin sağlık kontrolünden geçtiklerini doğrulayan arayışı evlenmek istedikleri başvuru ile birlikte ilgili yönetim organına vermelidir. Nikah, evlenmek isteyen kişilerin başvuru verdikleri günden 1 ay sonra onların katılımı ile bağlanabilir.

 

Evlenmek isteyen kişiler listesi İlgili kurumlar tarafından belirlenen hastalıklar üzere sağlık kontrolünden geçerler.

 

Tüm tıbbi muayene ücretsiz yapılacaktır

 

Evlenmek isteyen kişilerin tıbbi muayenesi, sağlık genetik, tıbbi-psikolojik ve ailenin planlanması konularında danışmanlık verilmesi onların başvurusu ile yerleşim yeri üzere devlet ve (veya) belediye sağlık kurumlarında ücretsiz yapılacaktır.

Böylece, evlenmek isteyen kişilere tıbbi muayene sonuçları ile birlikte, sağlık kontrolünden geçtiklerini onaylayan sertifika da verilecek.

 

Tıbbi muayenenin sonuçları raporda aksi etdilməyəcək

 

Evlenmek isteyen kişilerin sağlık kontrolünden geçtiklerini doğrulayan referans tıbbi muayeneden geçme olgusunu ve tıbbi meslehetin verildiğini onaylar. Fakat bu kişilerin tıbbi muayene sonuçlarını yansıtmaz. Evlenmek isteyen kişilerin sağlık kontrolünden geçtiklerini doğrulayan referans onların ilgili yönetim organına evlenmek konusunda verdikleri dilekçeye eklenir. Ilgili yönetim organlarının görevlileri evlenmek isteyen kişilerden tıbbi muayenesinin sonuçlarını talep edemez.

Evlenmek isteyen kişilerin sağlık kontrolünden geçme yöntemi ve evlenmek isteyen kişilerin sağlık kontrolünden geçtiklerini doğrulayan arayışın biçimi İlgili kurumlar tarafından onaylanmıştır.

 

Hangi durumda nikâh geçersiz sayılabilir?

 

Evlenmek olan kişilerin bilmeli olduğu kurallardan biri de nikahın geçersiz sayılması halidir. Evlenmek olan kişilerden biri kendisinde deri-zührevi hastalığının ve insanın immunçatışmazlığı virüsünün işlediği hastalığın olmasını ötekinden gizlətdikdə, diğer taraf nikahın geçersiz sayılması talebiyle mahkemeye başvurabilir.

Belirtelim ki, 2014 yılının Aralık ayında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Aile Kanunu değişiklik yapılması hakkında yasayı onayladıktan sonra nikâhtan önce tıbbi arayışın talep edilmesi qanuniləşib. Kanun bu Haziran 1'den yürürlüğe girecek.

Her Vakit -   [197]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde hervakit.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Yararlı Bilgiler Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Avrupa'nın En Kirli AdamıAvrupa'nın En Kirli AdamıKış gecelerinde Ludwig şaxtadan korunmak için sıcak külün içinde yatıyor .
  • İlhame Bedelova'nın Türkiye'deki Oyunculuk Faaliyetiİlhame Bedelova'nın Türkiye'dekiATV tele kanalının sunucusu İlhame Bedelova Türkiye'deki oyunculuk faaliyeti hakkında konuştu.
  • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri NedenMilli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.
  • Üstad Bediüzzaman Said Nursi'den Gençlere MesajlarÜstad Bediüzzaman SaidBediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur külliyatının bir çok bölümünde gençlere yer vermişti. Gençlik dinamizmin tehlikelerine dikkat
  • Rüya Bitti Son Buldu O HayatRüya Bitti Son Buldu O Hayatİnsanların mutlu olduğu bir dünyaydı o dünya. Kavgadan,nefretten ve kinden uzaktı. Analar ağlamıyordu o dünyada ve çoçukların

Son Eklenenler