Günahları Yok Eden Namaz

Günahları Yok Eden Namaz

Namaz her müslümanın Allah'a karşı kulluk borcu, vicdan görevidir. Namaz yegane ibadet türüdür ki, hiçbir sınırlamaya bakmadan herkese ve her durumda önemlidir. Karşılaştırma için diyelim ki, orucu hasta olmayan, sefere çıkmayan kişiler tutar. Hacca gitmek için insan sağlığı, maddi imkanı olmalıdır.

Günahları Yok Eden Namaz

Namaz her müslümanın Allah'a karşı kulluk borcu, vicdan görevidir. Namaz yegane ibadet türüdür ki, hiçbir sınırlamaya bakmadan herkese ve her durumda önemlidir. Karşılaştırma için diyelim ki, orucu hasta olmayan, sefere çıkmayan kişiler tutar. Hacca gitmek için insan sağlığı, maddi imkanı olmalıdır. Humus ve zekât da maddi imkandan asılı olan ibadetlerdir. Cihad görevi sağlıklı kişilere aittir. Ama namaz hem sağlıklı, hem de hasta, hem iyi durumda hem de vatani görevini yapanlara, hem fakirlere, hem  zenginlere, hem erkeklere, hem de kadınlara farz (kesin önemlidir bir ibadettir). Aklı dengesi yerinde olan 13 yaşından büyük ve ruhsal açıdan sağlıklı ise namaz kılma görevi farz kılınmıştır. Şeriatta namazı hiçbir bahane ile terk etmeye ve ertelemeye izin verilmez. Hatta namazın ayakta durarak yerine getirmesi gereken işlerini icra edemeyen hastalar oturmuş halde, bunu yapamayanlar uzanmış durumda namaz ikame etmelidirler. 

Namazdan önce abdest almak için su bulamayan kimsenin teyemmüm etmesi gerekir. Namaz kılmak İslam dininde ne kadar önemli ve gerekli sayılırsa, onu terk etmek de bir o kadar günah diye biliniyor. Namaz kılmayan insan Allah karşısında en önemli borçlardan birini - kulluk borcunu yerine getirmemiş olur.  Elbette, Allah'ın bizim namazımıza ve başka hiçbir ibadetimize ihtiyacı yoktur. Her ibadetin yararı sadece bizim kendimize aittir. Bu ibadetlerle hem sevap kazanır, hem de sağlık elde ediyoruz. Bazı ibadetlerle emeklerimizin bereketini artırıyoruz, etrafımızdaki insanlara yardım göstermekle genel toplumun gelişimini ve refahını temin etmiş oluruz. Namaz kılmamak Allah'ın verdiği nimetler karşısında büyük şükürsüzlük demektir. Namaz insanı kötülüklerden, ahlaksızlıktan koruduğu için Ankebut süresi 45. ayette ferman eder ki, Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayâsızlıktan ve kötülükten alıkor. Allah"ı anmak (olan namaz) elbette en büyük ibadettir. Allah, yaptıklarınızı biliyor. Hz Peygamberimiz Hz Muahmmed Aleyhissalatussselam Buyurur ki Namaz Dinin Direğidir. .kurani-kerim ayetlerinden anlaşılmaktadır ki, cehennem azabına neden olan günahlardan biri de namaz kılmamaktır. Cehennem ehlinin bir kısmı, namaz kılmayan insanlardan oluşacak.

Her Vakit -   [781]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde hervakit.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Dini Bilgiler Haberleri

 • Çocuklarda şükran hissin eğitimiÇocuklarda şükran hissin eğitimi

  Yeri ve gökleri yaratan Allah kutsal kitabı Kur'an - ı Kerim'de sık sık kendi nimetlerini insanlara hatırlatarak, onları şükretmeye davet ediyor. Her şey dahil olmak üzere insanların teşekkürüne muhtaç olmayan

  27.08.2015 19:37
 • Alay ve Dalga Geçmenin HükmüAlay ve Dalga Geçmenin Hükmü

  kimlerin ahlaki ve cismi özelliklerine gülmek veya güldürmek maksadıyla olağanüstü şekilde beyan veya taklit edilmesine denir.

  24.08.2015 13:43
 • Kadın ve erkeğin fıtrî muhabbetiKadın ve erkeğin fıtrî muhabbeti

  fıtrat bakımından Allah eşler arasında önceden muhabbet yaratmıştır. Fakat çoğu zaman insanlar kendi hataları ile bu muhabbete darbe indiriyorlar.

  22.08.2015 12:22
 • Namaz Kılmayanlara İşaret Eden AyetNamaz Kılmayanlara İşaret Eden Ayet

  Maun suresindeki Vay o namaz kılanların hâline, ki onlar, kıldıkları namazdan gafildirler ayetinde kimlere işaret vurulur?

  18.08.2015 14:18

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Avrupa'nın En Kirli AdamıAvrupa'nın En Kirli AdamıKış gecelerinde Ludwig şaxtadan korunmak için sıcak külün içinde yatıyor .
 • İlhame Bedelova'nın Türkiye'deki Oyunculuk Faaliyetiİlhame Bedelova'nın Türkiye'dekiATV tele kanalının sunucusu İlhame Bedelova Türkiye'deki oyunculuk faaliyeti hakkında konuştu.
 • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri NedenMilli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.
 • Üstad Bediüzzaman Said Nursi'den Gençlere MesajlarÜstad Bediüzzaman SaidBediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur külliyatının bir çok bölümünde gençlere yer vermişti. Gençlik dinamizmin tehlikelerine dikkat
 • Rüya Bitti Son Buldu O HayatRüya Bitti Son Buldu O Hayatİnsanların mutlu olduğu bir dünyaydı o dünya. Kavgadan,nefretten ve kinden uzaktı. Analar ağlamıyordu o dünyada ve çoçukların

Son Eklenenler