Hamilelik Sırasında Cilt Problemleri Sizi Rahatsız Ediyor mu?

Hamilelik Sırasında Cilt Problemleri Sizi Rahatsız Ediyor mu?

Hamilelik sırasında kadının vücudunda çok ciddi değişiklikler olur. Bu değişiklikler kadının cildinin durumuna da etkiliyor.

Hamilelik Sırasında Cilt Problemleri Sizi Rahatsız Ediyor mu?

En kötü durum deride gərilmələrin oluşması. Cenin büyüdükçe deri çok güçlü dartılır. Bir çok kadınlarda derinin alt tabakası bu gerilime tab getirmez ve cırılır. Deri kendini çabuk kurtarır etse de, deride çapıqlar kalıyor. Bu çapıqlar cildin üzerinde kırmızı-lacivert şeritler şeklinde görünür. Belli bir zaman geçtikten sonra çapıqlar ağarır. Bu beyaz parıldayan çapıqlar derinin üzerinde genelde devamlı kalır. Bu işte gərilmələrdir (onları ayrıca "stri" lar adalndırırlar). Gərilmələr esasen kadınların karın bölgesinde ve birçok durumda döşlerin ve budların üzerinde oluşur.

 

Bazı basit araçla gərilmələrin oluşumunu azaltmak mümkündür. Bu araçların arasında:

- Düzgün ve sağlıklı beslenme. Meyve-sebze, süt ürünleri, balık cildin durumuna olumlu etkiler, onun esnekliğini artırır.

- Özel krem ​​veya yağlar. Bu krem ​​ve yağları gebeliğin başından sonuna kadar kullanılır. Bu araçların bünyesine doğal yağlar, vitaminler, kollajen içerir. Gərilmələr aleyhine araçlar cildin esnekliğini artırır, cildi güçlendirir ki, bunun sonucunda gərilmələr daha az-az oluşur. Bu araçlar günde birkaç defa cildin sorunlu bölgelerine çekilmelidir.

 

- Ev ortamında çok etkili gərilmələr aleyhine araçları hazırlamak olur. Örneğin, zeytin yağı ve badem yağı karışımı, zeytin yağı ile kayısı yağı karışımı. Adi çocuklar yağları (terkibinde papatya, aloe olan) da çok iyi yardımcı olur.

- Kontrast duş (soğuk ve sıcak suyun münavebesi) cildin durumuna çok olumlu etkiler, deride gərilmələrin oluşmasına engel olur. (Kontrast banyo kullanarak ettikten önce ginekoloqla danışın). Banyodan sonra cildi hafifçe masaj yapın.

- Hamile kadınlar için özel bandajlar (doktorla danıştıktan sonra) ve büstqalterlərdən kullanın. Onlar derinin dartılmasına engeller.

Hamilelik sırasında bir sonraki cilt sorunu - deride pigment lekelerin meydana gelmesidir.  Durumlarda koyu lekeler alın ve yanak Bölgelerinde oluşur. Bunun nedeni hamile kadının vücudunda hormonal fonun değiştirebilir. Bu noktalar doğumdan sonra genellikle kaybolur.

Lekelerin oluşmasını engellemek için hamile kadın kendini gün ışınlarından korumalı, günden koruyan kremlerden, iri gün gözlüklerden, Şapka, şemsiyelerden kullanmalıdır.

 

Hamilelik sırasında kadının derisinin yağlı artıyor. Bunun nedeni hamile kadının vücudunda hormonların artmasıdır. Hormonlar yağ vezilerin performansını uyarır ve sonuçta deri daha yağlı olur. İşte bu nedenle hamile kadınların bir çok bölümü sivilceler, sepgiler vb. sorunlardan muzdarip. Cildi iyi temizleyin, haftada 1-2 kez skrab kullanın, cildin gözeneklerini küçülten özel araçlardan, losyonlar, temizleyici maske kullanın.

 

Eğer cilt çok kötü durumdaysa, dermatoloqa başvurun. Gerekirse doktor tedavi belirleyecek.

Gebelikten sonra çoğunlukla deri kendi normal yağlılığına döner.

Hamilelik sırasında yüz derisinde kapilyarlar bazen daha açık görünmeye başlar. Bu da tehlikeli değildir ve gebelikten sonra geçiyor.

 

Gebeliğin sonuna doğru kadınların çoğunluğunu karının bölgesinde cildin kuruluğu ve qaşınması çok rahatsız ediyor. Qaşınmasını azaltmak için cilde yağlı krem ​​sürün, banyo yaptığınızda özel duş kremlerinden (sabundan yok!) Kullanın.

Hamileliğin 4.-5. aylarında karın derisinde koyu bir şerit (göbekten kasık nahiyəsnə gibi) oluşur. Şeridi gebelik için karakterlidir. Şerit gebelikten sonra genellikle kaybolur.

Her Vakit -   [209]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde hervakit.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Sağlık Haberleri

 • Hamilelikte Sabah Bulantıları Neden Olur?Hamilelikte Sabah Bulantıları Neden Olur?

  Hamilelikte sabah bulantılarının nedenleri nelerdir? Sabah bulantıları ne zaman başlar ve tedavi için neler yapılabilir?

  30.06.2016 03:41
 • Sigaranın Zararları Anne Karnında BaşlıyorSigaranın Zararları Anne Karnında Başlıyor

  Dünyada her yıl yaklaşık 6 milyon kişi sigara içmekle ilgili hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor ve bunun 600.000 de, direkt sigara içtiği için değil, pasif olarak sigara dumanına maruz kaldığı için

  30.06.2016 03:41
 • Ramazan Aydında Diş Sağlığı Problemleri ArtıyorRamazan Aydında Diş Sağlığı Problemleri Artıyor

  İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Periodontoloji Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, ramazan ayı boyunca artış gösteren diş sağlığı problemlerinin nedenlerine

  30.06.2016 03:36
 • BB krem ​​nedir?BB krem ​​nedir?

  Çok kısa sürede ünlenen BB kremler kolaylıkla birçok hanımların gözdesi olmayı başardı. Böylece BB kremlere olan talebin yüksek olduğunu gören birçok kozmetik firmaları da kendi BB kremlerini üretmeye

  02.09.2015 20:16

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Avrupa'nın En Kirli AdamıAvrupa'nın En Kirli AdamıKış gecelerinde Ludwig şaxtadan korunmak için sıcak külün içinde yatıyor .
 • İlhame Bedelova'nın Türkiye'deki Oyunculuk Faaliyetiİlhame Bedelova'nın Türkiye'dekiATV tele kanalının sunucusu İlhame Bedelova Türkiye'deki oyunculuk faaliyeti hakkında konuştu.
 • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri NedenMilli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.
 • Üstad Bediüzzaman Said Nursi'den Gençlere MesajlarÜstad Bediüzzaman SaidBediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur külliyatının bir çok bölümünde gençlere yer vermişti. Gençlik dinamizmin tehlikelerine dikkat
 • Rüya Bitti Son Buldu O HayatRüya Bitti Son Buldu O Hayatİnsanların mutlu olduğu bir dünyaydı o dünya. Kavgadan,nefretten ve kinden uzaktı. Analar ağlamıyordu o dünyada ve çoçukların

Son Eklenenler