Ömrümüzün Çiçekleri, Geleceğimizdir Çocuklar!

Ömrümüzün Çiçekleri, Geleceğimizdir Çocuklar!

Çocuklarımıza, geleceğimiz olan evlatlarımıza sahip çıkmalı asla onları başı boş bırakmamalıyız..

Ömrümüzün Çiçekleri, Geleceğimizdir Çocuklar!

Ömrümüzün Çiçekleri

Bazen ise onlara adeta ala otu gibi davranıyoruz.

Nasıl derler kalbim doludur. Her gün aynı sahnelerle karşılaşmaya o kadar alışmışız ki, artık onlara aldırmadan yanından acele geçerek kendi işimizle ve kaygılarımızla uğraşıyoruz.

Bazılarımız için bu gayet normaldir.

Giyim mağazasının önünde çocuklar sandalyede 2-3 aylık bebek yavaşça yatıyor, Ben gayri ihtiyarı ayak saklıyorum, bakışlarımla çocuğun annesini arıyorum. Çok büyük olasılıkla, o mağazadadır. Acele etmeden bakıyor, seçiyor, denetliyorum. Çocuğun yanında hiç kimse yoktur. Çocuk arabasını götürmek birkaç dakikalık iştir, hiç kimse görmeyecek bile, ana 10 dakikadan sonra çıkıyor. Benim çocuğu tek koymaya korkmuyorum soruma, boyanmış örülmüş ulaşır. O benim narahatçılığımın nedenini, çocuğunu nasıl tehlike ile yüzü yüze koyduğunu anlamıyor bile.

Havaalanı yolunda benimle paralel camında " Child on board " yazılan plaket olan araçta küçük bir çocuk pencereden yarıya kadar çıkıp ve bana hevesle el ediyordu. Orada 7 yaşındaki bir kız da vardı, o ise arka koltukta dizleri üste oturarak telefonda oyun oynuyordu, Açıktır ki , her iki çocuk özel koltuklarda değiller, emniyet kemeri kapanmamıştır ve bu yolda hiç de nadir sayılmayan kaza olursa, çocuklar zor sağ kalırlar. Direksiyon arkasında oturan baba ve onun yanında ön koltukta oturan anne ise çok rahat sohbet ediyorlar, hiç akıllarından da geçmiyor ki, çocuklarını nasıl tehlike ile yüz yüze bırakmıştır.

Kafede sevimsiz bir sesle anne ne ise günah oğlunun kulağından çekerek onun üstüne kızıyor. İstemeden kulak suçlusu oluyorsun. Duyduklarım beni kendimi kötü hissetmeye sevketti. Çocuk hayata gelmeyi ile annesinin hayatını tahrip edip, huyu ile tıpkı aptal babasıdır, öyle o da sırayla annenin hayatını berbat etti. Çevredekilerin çocuğa böyle sözler dem?m?yi için ısrarlarına acı cevap vererek özel işlerine karışmamayı gerektiriyordu.

Çocuk şenliklerine restorana veya çocuklar için mekanlara çocukları sürücüler getiriyor ve orda ya tek, ya da dayılarin kontrolü altında bırakıp gidiyorlar. Dayılar ise bir kural olarak oraya gelmeye zaman bulan anneler veya başka dayılarla sohbet ediyorlar, sonuçta çocuklar şenlik alanı kontrolsüz kalırlar. Zal dev , çocuklar onlara özgü olan gizli ve hiç kimsenin göz getirmediği kapalı yerlere geçebilirler, çevrede bulunanlar ise hiç de hep hoşgörülü değiller.

Benim gibileri çok zaman aşırı kaygı ve Koruyuculuk suçluyorlar. Ama çocukların güvenliği ile ilgili konularda bence daha dikkatli olmak iyidir. Çünkü önceleri sivil manevi sayılan bazı şeyler şimdi kurala dönüşmüştür.

Bir kaç örnek vermek gerekirse;

Birkaç yıl Rusya medya avluda kumla oynayan küçük kızın kaybolması hakkında vahim haber yaymışdılar. Bir süre sonra küçük kızın cesedi bulunur, Soruşturma sırasında tespit edildi ki, dört yaşındaki kız avluda kumla tek oynuyordu, annesi ise arada pencereden ona göz koyuyordu. Bir dahaki sefere bakınca çocuklar artık avluda yoktu..

Altı yıl önce Portekiz'de 3 yaşlı İngiliz meddi McCain kayıp. Ebeveynleri onu otelin sayısında diğer iki çocuk çocukla yatmış koyarak arkadaşlarıyla yakındaki restorana akşam yemeğine gitmişlerdi. Bir süre sonra anne çocukları yoklamaya geldiğinde meddi artık odada yoktu. Çocuğu şimdiye kadar arıyorlar. Ebeveynler ise muhtemelen, ömürlerinin sonuna kadar o gece çocukları sadece koydukları için vicdan azabı çekecekler..

Birkaç ay önce İngiltere'de başka bir kızla da trajedi meydana geldi. Akşamleyin o , evlerinden yaklaşık 300 metre uzaklıkta yaşayan konuk gitmeye karar veririyor. Kız bisiklete oturarak komşularının evine yollanır. Bundan sonra anne onu bir daha görmediler. Çocuğun cesedini birkaç gün sonra ormandan buldular. Onu zorladıqdan sonra öldürmüşlerdi, Yakında caniyi de buldular bu mahallede yaşayan herkesin olumlu nitelediği üç çocuk babasıydı .

Ve tüm bunlar emniyete, özellikle de çocukların güvenliğine aşırı sorumlulukla yaklaşırlar .

Onda eğer araçta çocuklar koltuğunun konulması bile artık bir şey kabul edilen ve bu kreslodansa kendisine bir çift yeni ayakkabı almayı daha üstün tutan annelerin olduğu ülkemiz hakkında ne diyelim?

Bizimkiler genellikle, böyle durumlarda, Allah', kadere, kadere güveniyorlar.

Çocukları özel koltuklarda oturtmak, evde kontrolsüz bırakmamak ( yeri gelmişken belirteyim ki, böyle davranışa göre Avrupa ülkelerinde anne ebeveynlik hakkından mahrum ederek çocuğu başka aileye verebilirler) ve elektrikli cihazlar ile element güvenlik kurallarına uygun davranmak gibi önerilere sorumsuz yaklaşırlar İşte ebeveynlerin sorumsuzluğu yüzünden ülkemizde son zamanlarda ne kadar kaza meydana geldi...

Çocukların cezalandırılması ise ayrı konudur, Ben korkoran ABD veya Avrupa tecrübesine uymaya çağırmıyor, Orada himaye organları ebeveynlere öyle kontrol ederler, çocuğa ses yükseltmek bile bazen mümkün olmuyor, çocuklar ise kendi növb?l?rind? ebeveynlerine hakları hakkında bir rapor bile okuyabilir, Bu başka konudur..

Ama bizde kabul edilen kurallara göre çocuklar kendi fikrini demeli, kendi arzuları için inat etmemelidir, Bizim toplumda eğer çocuğun giyimi, yemeği varsa, ebeveyn kendi borcunu yerine getirmiş sayılır, çocuklar ise ebeveynlerinin koyduğu kurallara elbette uymalıdır, Ebeveynler çocuklarının yerine tercih ediyorlar - giysiden tutmuş, arkadaş ve hatta eşine kadar..

Böylece absürd durum oluşur:

Bir yandan ebeveynler çocukların güvenliğine tamamen sorumsuz yanaşarak. Onların sorunlarına duyarsız yaklaşırlar. Onlarla yeterince zaman geçirmemiştir, hayatlarına müdahale etmiyorlar, diğer yandan ise onlara ciddi kontrol ederek, tüm karar ve tercihleri kendileri yaparak çocuğa hiçbir bağımsızlık vermez .

Bu nedenle gelin, bize her şeyden değerli olan varlıkların , çocuklarımızın güvenliğini özel koltuklar almamağımız, izin olmayan yerden onların elinden tutup koşarak neden böyle ucuz tuttuğumuz hakkında düşünelim? Kendimiz onlarla zaman geçirebilir edeceğimiz halde neden çocuklarımızın hayatını yabancı insanlara itibar ediyoruz?

Çocuk - herkese nasip olmayan Allah'ın katkısı, Ve bizim bazılarımız getirdiğine göre bunun nasıl bir sorumluluk olduğunu, onlara her boş adanmış etmenin ne kadar önemli olduğunu unutmamalıyız. Unutmamalıyız ki , ebeveyn olarak borcumuz onların çocukluğunu güvenli etmekle birlikte, hem de mutlu etmektir..

BEBis_04052014

KAYNAK:
Hervakit.com

YASAL UYARI:Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve tüm içerikler ancak ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.

Her Vakit -   [38]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde hervakit.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Yararlı Bilgiler Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Avrupa'nın En Kirli AdamıAvrupa'nın En Kirli AdamıKış gecelerinde Ludwig şaxtadan korunmak için sıcak külün içinde yatıyor .
  • İlhame Bedelova'nın Türkiye'deki Oyunculuk Faaliyetiİlhame Bedelova'nın Türkiye'dekiATV tele kanalının sunucusu İlhame Bedelova Türkiye'deki oyunculuk faaliyeti hakkında konuştu.
  • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri NedenMilli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.
  • Üstad Bediüzzaman Said Nursi'den Gençlere MesajlarÜstad Bediüzzaman SaidBediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur külliyatının bir çok bölümünde gençlere yer vermişti. Gençlik dinamizmin tehlikelerine dikkat
  • Rüya Bitti Son Buldu O HayatRüya Bitti Son Buldu O Hayatİnsanların mutlu olduğu bir dünyaydı o dünya. Kavgadan,nefretten ve kinden uzaktı. Analar ağlamıyordu o dünyada ve çoçukların

Son Eklenenler