Ona Selam Vermek Borcumuzdur

Ona Selam Vermek Borcumuzdur

Kur'an-ı Kerim'de buyuruluyor ki, Allah ve melekleri Peygambere salât ve selam ederler, siz de Onu salât ve selam edin. Görüldüğü gibi, yüce Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in (sallallahu aleyhim vesselem) mübarek adını işitince veya zikr edince selam söylemeyi bize Yüce Allah-u Teâlâ kendisi emreder.

Ona Selam Vermek Borcumuzdur

Kur'an-ı Kerim'de buyuruluyor ki, Allah ve melekleri Peygambere salât ve selam ederler, siz de Onu salât ve selam edin. Görüldüğü gibi, yüce Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in (sallallahu aleyhim vesselem) mübarek adını işitince veya zikr edince selam söylemeyi bize Yüce Allah-u Teâlâ kendisi emreder.

Bilenler "sallallahü aleyhi ve sellem", "aleyhissalatü vesselam", "salât u vesselam" gibi ve daha ihtişamlı şekilde salemlaya bilirler. Isteyende kendi dilinde "Sana salât ve selam olsun!" şeklinde söyleyebilir.

Resulullah (sav) buyurmuştur ki,Benim kabrimin yanında, kim bana salat ü selam getirirse ben onu işitirim. Bu nedenle, Hac ziyaretine gidenler Medine şehrine de giderek sevgili Peygamberimizi (asm) ziyaret ediyor, ona selam verirler.

2.     Bana cn yakın olanlar, üzerime en çok salavat getirenler olacaktır....

3.     Üzerime salavat getirirseniz, Allah da (c.c) sizin üzerinize salavat getirir...

4.     Bana salavat getirin, nerede olursanız olun salavatınız bana ulaşır.....

5.    Her salât getirenin ismi, Peygamber - sallallâhu aleyhi ve sellem -Efendimiz'e arz edilir.

6.    Salât-ü selâm okuyan kimse, Allah ve Rasûlü'nün muhabbetini diğer muhabbetlere tercih etmiş olduğu için, O'nun ahlâkıyla ahlaklanmada seviye alır, kötü ahlaktan kurtulur, fazilete erer.

7.    Allah Teâlâ'nın rahmetinin üzerimize inmesine vesiledir.

8.    Salavât unutulan sözün hatırlanmasına sebep olur.

9.    Salavât duâların kabûlüne vesiledir.

10.    Yine salavât kıyametin o zor gününde arşın gölgesinde gölgelenmeye vesiledir.

Her Vakit -   [902]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde hervakit.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Eğitim Haberleri

 • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.

  30.06.2016 03:53
 • Yazar olmak istiyenlereYazar olmak istiyenlere

  Yazı yazmak, artık insanlar arasında çok geniş yayıldı. Bir çok yazar bu durumdan şikayet ederek, Her eline kalem alan kendini yazar sanıyor diyorlar. Fakat ben bu görüşte değilim. Çünkü yazmanın da insanlar

  29.08.2015 12:17
 • Evizimin Kalbi EvlilikEvizimin Kalbi Evlilik

  Ergenlik çağına gelen her erkek ve kızın evlenmeye ihtiyacı vardır. Eğer doğal olan bu ihtiyaç mübarize durumunda komplikasyon ve mutsuzluktan başka bir sonuç vermeyecektir.

  29.08.2015 11:27
 • kitap okumak hakkında aforizmlerkitap okumak hakkında aforizmler

  Tartışmasızdır ki kitap okumak kişinin kazanabileceği en iyi alışkanlıkların başında gelir. Kitapları okuduğunuz zaman siz kafanızda bir obje yaratırsınız. Ama toplum olarak aslında pek fazla okumaya eğilimli

  28.08.2015 15:52

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Avrupa'nın En Kirli AdamıAvrupa'nın En Kirli AdamıKış gecelerinde Ludwig şaxtadan korunmak için sıcak külün içinde yatıyor .
 • İlhame Bedelova'nın Türkiye'deki Oyunculuk Faaliyetiİlhame Bedelova'nın Türkiye'dekiATV tele kanalının sunucusu İlhame Bedelova Türkiye'deki oyunculuk faaliyeti hakkında konuştu.
 • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri NedenMilli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.
 • Üstad Bediüzzaman Said Nursi'den Gençlere MesajlarÜstad Bediüzzaman SaidBediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur külliyatının bir çok bölümünde gençlere yer vermişti. Gençlik dinamizmin tehlikelerine dikkat
 • Rüya Bitti Son Buldu O HayatRüya Bitti Son Buldu O Hayatİnsanların mutlu olduğu bir dünyaydı o dünya. Kavgadan,nefretten ve kinden uzaktı. Analar ağlamıyordu o dünyada ve çoçukların

Son Eklenenler