Yazar olmak istiyenlere

Yazar olmak istiyenlere

Yazı yazmak, artık insanlar arasında çok geniş yayıldı. Bir çok yazar bu durumdan şikayet ederek, "Her eline kalem alan kendini yazar sanıyor" diyorlar. Fakat ben bu görüşte değilim. Çünkü yazmanın da insanlar için bir ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. Kimisi günlük yazarak, kimisi defterine notlar alarak, kimisi şiir yazarak bu ihtiyacını gidermeye çalışıyor. Bunun hiç bir kötü yanı yoktur. İçinde yazmak duygusu olan, kalemle, kelimelerle arası iyi olan ve "Nasıl yazar olabilirim?" diye soran dostla

Yazar olmak istiyenlere

Ne kadar çok okursanız, o kadar çok yazmaya hazır bir duruma gelirsiniz.

Yazı yazmak, artık insanlar arasında çok geniş yayıldı. Bir çok yazar bu durumdan şikayet ederek, "Her eline kalem alan kendini yazar sanıyor" diyorlar. Fakat ben bu görüşte değilim. Çünkü yazmanın da insanlar için bir ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. Kimisi günlük yazarak, kimisi defterine notlar alarak, kimisi şiir yazarak bu ihtiyacını gidermeye çalışıyor. Bunun hiç bir kötü yanı yoktur. İçinde yazmak duygusu olan, kalemle, kelimelerle arası iyi olan ve "Nasıl yazar olabilirim?" diye soran dostlara tavsiyem şunlardır:

Okumalı - Yazar olmak için yazmalı, demeliydim,? Hayır, geri alıyorum okumalı. Yazarlık bir bardak gibidir. Doldurmamış boşaltacağınız bir bardak değil olmazda. Ne kadar çok okursanız, o kadar çok yazmaya hazır bir duruma gelirsiniz. Yazıcı ayrımı yapmayın ve herkesten bir şeyler öğrenmeye çalışın.

Incelemeli - İyi bir yazar, aynı zamanda iyi bir araştırmacı. Bir konuyu yazarken hafızasındaki bilgilerle yetinmez. Her zaman değişik bilgilerle yazısını zenginleştirir. Yerli, yabancı .. bulabileceği tüm kaynaklardan yapılan bir araştırmadan sonra yazılan yazı da tadına doyulmaz.

NOT YAPMALI - İyi yazar kalem ve defterleri yanından ayırmaz. Her zaman aklına gelenleri kayıt eder. Hatta uykudan uyanınca rüyasında hatırladıklarını kayıt eder. Kalemi yoksa, telefonuna kayıt eder. O da olmadı, telefonuna sesini kaydeder. Yani ne olursa olsun, kaydını yapar. Bu kayıtları da yaparken zamanı geldiğinde iyice kullanır.

Gözlemlemeli - İyi yazar hem de gözünü dört açan bir insandır. Bakmakla görmek arasındaki farkı anlamış bir şekilde dünyadaki her canlıyı, her olayı, her hissi görür. Insanların bakışlarından hikayeler alır. Kuşların, çiçeklerin, yıldızların söylediği her şeyi hafızasına yazar.

Dinlemeli Bir yazarın en büyük zenginliği başka insanların hikayeleridir. O hikayelerden şiirler yazılar, romanlar yazılar, kelimelerle can verilir. Özellikle, çocukların ve yaşlıların dünyaları sihirli. Onları dinlemek füsrəti olduğu zaman hemen "dinleme moduna geçilmeli" ve her şey zihne işaret edilmelidir.

BİLGİSAYARI OLMALI-
Kaç yazar tanıyorum, ensiklopediyaları, sözlükleri ellerinden yere bırakmazlar. Ansiklopedi ve sözlük səhfələrində müthiş bilgiler gizlidir. Yaşam boyu duymadığınız bir kelimeye bir sözlük sayfasında rastlayabilirsiniz. Bu yüzden de iyi bir yazar olacağım, diyen herkes bilginin peşinden koşmalı.. elindən sözlük, ansiklopedi eksik olmamalıdır.

Gezmeli - Çok yaşayanmı, çok gəzənmi, derler her zaman, bence gezerken okuyan çok bilir. İyi bir yazar, gezip dolaşmalı, bir yandan da gezdiği yerlerin bilgilerini okumalı, insanlarla konuşacak, hikayeler yığmalıdır.

DANIŞMALI- İnsanların, hikayelerini konuşmalarına imkan yaratmanın yolu tabii ki, karşılıklı konuşmadan geçiyor. Öyle bir insan yoktur ki, beş dakikalık samimi bir sohbetten sonra bülbül gibi yaşamını konuşmaya başlamasın. Öyleyse, konuşun, konuşun, konuşun. Binanın kapıcısı ile, otobüsün sürücüsü ile, kapı önünde sohbetler, durakta bekleyen şairlerle.. talebelerle, kimi bulursanız. Konuşun ve konuşulan kelimeleri yazarlık kayıtlarınıza atıp bekletin.

Paylaşmalıdır: yazarlığa aday olan biri her zaman başkalarının hikâyelerinin peşine düşmemelidir. Kendi hikayelerini de paylaşmalıdır. Dostlarına, arkadaşlarına, ailesine ve okuyucularına konuştukça danışmalıdır. İnsan konuştukça hikayesinin içinde gizlenen bir çok detayın farkına varır. Bu ince detaylar hikayelerin gerçek güzellikleri.

DÜZENLİ OLARAK yazmalı:
Ve yukarıda saydığımız her şey yapıldıysa, nöbet geldi, yazmaya. Yazmaktan maksimum sonuç almak istiyorsak, düzenli olarak yazmalıyız. Gönlümüze düştükçe yok, belli bir intizamda yazılmalıdır. Kalem ve kelimeler yazarı yok, yazar onları idare etmelidir. Elbette ki, iç sesimiz çok önemlidir, ama o sesin de bir düzene salınmağı gereklidir.
Düzenli olarak yazmaya başladığında, zaten bir süre sonra yazmanın güzelliği sizi şaşıracaksınız. Zaman geçtikçe de özünüzdəki gelişimi göreceksiniz. Örneğin, bir iki yıl önce yazdığınızı beğenmezsiniz. Bu, yazarlık yolunda durmadan irəlilədiyinizi gösteren bir durumdur.
Yazdıktan sonra yazılarınızı, iyice gözden geçirmeyi unutmayın. Bence, iyi bir yazar, geldiği gibi yazan yok, gelenleri iyi bir süzgeçten geçiren yazardır.

Yazmayı seven, yazar olmak isteyen tüm adaylara bol kelimeler, cümleler, noktalama işaretleri arzu ediyorum.

Her Vakit -   [903]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde hervakit.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Eğitim Haberleri

 • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.

  30.06.2016 03:53
 • Ona Selam Vermek BorcumuzdurOna Selam Vermek Borcumuzdur

  Kur'an-ı Kerim'de buyuruluyor ki, Allah ve melekleri Peygambere salât ve selam ederler, siz de Onu salât ve selam edin. Görüldüğü gibi, yüce Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in (sallallahu aleyhim vesselem) mübarek

  29.08.2015 11:49
 • Evizimin Kalbi EvlilikEvizimin Kalbi Evlilik

  Ergenlik çağına gelen her erkek ve kızın evlenmeye ihtiyacı vardır. Eğer doğal olan bu ihtiyaç mübarize durumunda komplikasyon ve mutsuzluktan başka bir sonuç vermeyecektir.

  29.08.2015 11:27
 • kitap okumak hakkında aforizmlerkitap okumak hakkında aforizmler

  Tartışmasızdır ki kitap okumak kişinin kazanabileceği en iyi alışkanlıkların başında gelir. Kitapları okuduğunuz zaman siz kafanızda bir obje yaratırsınız. Ama toplum olarak aslında pek fazla okumaya eğilimli

  28.08.2015 15:52

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Avrupa'nın En Kirli AdamıAvrupa'nın En Kirli AdamıKış gecelerinde Ludwig şaxtadan korunmak için sıcak külün içinde yatıyor .
 • İlhame Bedelova'nın Türkiye'deki Oyunculuk Faaliyetiİlhame Bedelova'nın Türkiye'dekiATV tele kanalının sunucusu İlhame Bedelova Türkiye'deki oyunculuk faaliyeti hakkında konuştu.
 • Okul Eğitim Siteleri Neden Güncellenmez?Okul Eğitim Siteleri NedenMilli Eğitim Bakanlığı'nın en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi yapmasıdır.
 • Üstad Bediüzzaman Said Nursi'den Gençlere MesajlarÜstad Bediüzzaman SaidBediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur külliyatının bir çok bölümünde gençlere yer vermişti. Gençlik dinamizmin tehlikelerine dikkat
 • Rüya Bitti Son Buldu O HayatRüya Bitti Son Buldu O Hayatİnsanların mutlu olduğu bir dünyaydı o dünya. Kavgadan,nefretten ve kinden uzaktı. Analar ağlamıyordu o dünyada ve çoçukların

Son Eklenenler