Çocuklar İçin Sahabe Serisi Kitabını İnceledik

Çocuklar İçin Sahabe Serisi kitap seti Cuma Karakoç tarafından çocuklara yönelik yazılmış sahabe hayatlarını kısaca anlatan bir kitap. Bu yazımızda sizlerle bu kitap setinin tahlilini yapacağız. Sizler için kitap setini tek tek incelediğimizi belirtelim.

Çocuklar İçin Sahabe Serisi yazarı Cuma Karakoç.
Bu seri 10 küçük kitaptan oluşuyor. Adından da belli olduğu gibi çocuk dili ile belli sahabelerin hayatından kesitler yazılmış.

Seri numarasına göre kitap isimleri şöyle:
1- Bilal’i Habeşi
2- Mus’ab B.Umeyr
3- Ebu Zer el-Gıfari
4- Tufeyl B.Amr ed-Devsi
5- Selman-ı Farisi
6- Sad B. Ebu Vakkas
7- Talha B. Ubeydullah
8- Zübeyr B.Avvam
9- Sahabeden Kıssalar 1
10- Sahabeden Kıssalar 2
‘dan oluşan 8 sahabe, 2 minik kıssa kitabıdır.

Sahabelerin bazıları babalarının ismi ile anılmış bazıları direk öyküsüne girmiş. Hepsinin ayrı ayrı, nasıl müslüman oldukları yazılmış. Ve bazılarının hayatındaki dini nasıl yaydığı, savaşlardaki halleri ve vefatları küçük kesit olarak verilmiş.
Dili yalın ve yumuşak bir kitap.

Kitabın sonunda neler öğrendik diye bir sayfa var, o sayfada çocukların kitaptan aldığı bilgileri pekiştirmesi için sorular bulunuyor.

İçindeki fotoğraflar çocukların dikkatini çekecek şekilde hazırlanmış. Çocuk okurken hayal gücüne yardımcı olacak fotoğraflar seçilmiş. Sahabeden Kıssalar bölümünde iki sayfalık o dönemdeki küçük hikayeler anlatılmış

Çocuğuma nasıl kitaplar okutabilirim diye düşünenlere yardımcı olacak bir seri.
Fakat içindeki bazı kelimelerin ebeveyn manasını göstermeli. Çocuklara ağır gelecek ağır kelimeler var münafık-mühür-tebliğ-hicret gibi.

Sonuç olarak çocuğunuza sahabe hayatını ve Peygamber sevgisini kolayca anlatacak güzel bir serisi olduğu kanaatine vardık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here