Çocuklara En Güzel Örnek Olmak

Çocuklarımızı izlediklerinde, oyuncaklarında ve dinlediklerinde aramalıyız. Zorlamadan irdelemeden yaşatmak için önce yaşamalıyız. Bilincimizde kalan şeyler rüyamızda bile görecek kadar beynimize kazınır. Öyle evler öyle anne babalar olmalıyız ki biz demeden bizden gördükleri eğitim ve fiilerle bilinçlerinde kalsın. Hafızlar ezber yaparken ayrıca Kuran dinlerler, çünkü sürekli dinlediğimiz şeyleri çabuk ezberleriz. Ona ezberletmek ona öğretmek için tekrar etmeliyiz. Öyle oyuncaklar öyle evler dizayn etmeliyiz ki, onu öyle ortamlara götürmeliyiz ki biz demeden ahlakı Muhammediye bürünsün.

Oyuncakları, videoları, müzikleri ve arkadaşları nasıl olursa o şekilde yoğruluyorlar. Tecrübe ile sabit. Artık çoğu eğitim kurumlarında “çocuklarımıza oyun ile öğretiyoruz” diye sloganlar var. Hatta oyun ile tedavi eden doktorlar bile var. Oyunlarında İslami olması için çabalamalıyız. Çünkü onlar geleceğin büyük adamları olacak. Kimbilir belki de Fatih doğuracak anaları…

Yazımızda bulunan fotoğraf kartlarını satın almadık. Evde kendi imkanlarımız ile hazırladık. Sizlerde evde kendi imkanlarınız ile çeşitli oyuncaklar yapabilirsiniz. Öncelikle kalın kartonları şekil vererek kesiyoruz. Namaz kılan, dua eden, sohbet yapan, kapalı kız gibi bir sürü kağıttan çift çıktı alıyoruz. Tek tek birini renkli , diğerini siyah ile boyuyoruz. Sonra onlara eşit olarak yeşil elişi kağıdı ve olabilir vb yerleştiriyoruz. Sonra da üzerine yapışkanlı şeffaf kağıtlardan geçiriyoruz ve muhteşem ev yapımı bir oyuncağına sahip oluyoruz. Oyuncağımız Eş bulma kartları.

Oyun oynama şekli ise; hepsini bir yere dizip sıra sıra kart çekip birbirinin eşini bulmak. Zaten bilgisayar ve akıllı telefonlarda bu tür bir oyun mevcut. Bizim yaptığımız kartların üzerinde olan ibadet şekilleri bunu islami bir oyuna dönüştürmektedir.

Fotoğraftaki diğer çubuk ve kutusu ise; özellikle kuran kursu ya da anaokul öğretmenleri için çok güzel bir misal. Arapça harfleri öğretmek adına çöp tahta şişler almış üzerini kapladık (fener olabilir) ve sonra yine sert kartondan harfler kesip yapıştırıp üzerinide süsledik. Ve çubukları çocuk aldığında tek tek harfi görüp evet bu şu harfiydi diyebilecek güzel bir oyuncak oluverdi. Özellikle Elifba’da olan küçük çocuklarımız için eğitici bir oyuncak olabilir.

Çocuklarımız gerçekten 2.5 – 3 yaşlarından sonra rol alma dönemine giriyor. Evde dışarda arkadaşlarıyla nasıl davranış görüyorsa o davranışı doğru benimseyip uygulamaya geçiyor. Basit bir örnek vermek gerekirse çocuğunuz sizi namaz kılarken görse, onu secdeye eğilip kalkıyor olarak görebilirsiniz. O masum, saf, tertemiz yüreğe o kadar çok yakışır ki bu davranış. Ama yanlış davranışlarımız ile onlara örnek olursak emin olun ki çocuğumuza zarar veririz, ona kötü örnek olmak ona verebileceğimiz en büyük zarardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here