İşte Ayakkabı Temizleme Yöntemi

Büyük hevesle nica paralar dökerek satın aldığımız kundura dışındaki ayakkabılar, gündelik hayatımızdaki koşturmacalar sonucu zamanla kirleniyor. Şimdi evde yapabileceğiniz birkaç yöntemle ayakkabılarınıza zarar vermeden en kısa süre içerisinde temizleme yöntemlerini açıklayacağız.

Öncelikle ayakkabı üzerindeki kaba toz ve kirleri almalıyız. Bunun için ayakkabı fırçası kullanabilirsiniz. Ayakkabı fırçanız büyük ihtimalle evde bulunmayabilir. Bunun yerine eskimiş diş fırçanızı kullanabilirsiniz. Diş fırçası ile bezin ulaşamayacağı yerlerdeki kiri rahatlıkla alabilirsiniz.

Şimdi sıra asıl temizliğe geldi. Bunun için çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı veyahutta karbonat kullanacağız. Bunlardan birini ılık su ile iyice karıştırıyoruz.
Karışım hazır hale geldikten sonra yumuşak bir bez, sünger veyahut fırça ile ıslatıp kirli alanları temizlemeye başlıyoruz. Bu işlemi kirin durumuna bağlı olarak birkaç defa tekrarlayınız.
Temizleme işlemi bittikten sonra ayakkabı üzerindeki köpüğüde ek bir yumuşak bez veya süngerle, ılık su yardımı ile temizleyip kuruluyoruz.
Kir ayakkabıya işlemiş ise bu işlemleri birkaç defa daha tekrarlamanız gerekebilecek.
Bu işlemler tamamen bittikten sonra ayakkabılarımızı oda sıcaklığında kurumaya bırakıyoruz. Ayakkabımız iyice kuruduktan sonra yeni alınmış gibi olmasa bile yine epeyce temizlenmiş olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here