Nasuh Tevbeyi Erken Yapmak

Nasuh tevbe pişman olduğumuz herhangi bir haramdan dönüp samimi bir şekilde kalben Rabbim özür dilerim, hata ettim, beni affet, beni temizle deyip tevbe ettiğimiz ve bir daha asla yapmayacağımız konusunda sözümüzü verdiğimiz ve buna riayet ederek temiz tuttuğumuz tevbenin adıdır.

Tevbe günahlardan sakınmak, geri dönmek, af dilemek manalarına gelmektedir. Günahları çabuk bırakmak dinen çokça faziletlidir. Ve insan tevbesini defalarca bozmuş bile olsa Rabbimiz yinede o insanı tevbeye teşvik etmektedir ve tevbe kapısı asla kapanmamaktadır.

Erken tevbede günahları bıraktıktan sonra bedne, ruh ve kalp temizliğini, temizlenmek istediğini hemen kayda geçirmektir. Yani yaşantımıza çekidüzen vermesidir. Haramlardan ne kadar çabuk kaçarsak o kadar hayr işlemeye vaktimiz olur. Haramdam kaçışta bir hayırdır. Elbette hayrın vakti yoktur. Ama kendi bünyemizdeki kötü veya haram olan bir işten arınmak iyiye yürümeye sebebiyet verir. Günah eğer bir damla kir hükmünde ise acele etmezsen kir daha çok yayılıp tüm bedeni saracağı için kişi elini çabuk tutmalıdır.

Hele bir düşünün. Siz birine kırıldığınız zaman kabahati işleyenin sizden en kısa sürede özür dilenmesini beklersiniz. Hemen dilenen özür kıymetlidir, vakit kaybetmeksizin affetmeye sebebiyet olur. Ama o kişi özür dilemeyip 3 gün, 1 hafta veyahut 1 ay sonra hatasını anlayıp sizden özür dilerse, işte bu özrün hata yapıldığı an dilenen özür kadar kıymeti olmaz. Çünkü herşey yeri ve zamanında yapılmalıdır. Bazı şeyler asla geciktirilmemelidir.

Rabbimizde, günah işleyen kişinin işlediği hataların farkında olarak hemen özür dilemesini ister. Suçunun farkına varmasını ve bir daha yapmamasını ister.

İşte bizim tevbede acele konusunu ele alma sebebimizde budur. Allah ona hemen edilen ve nasuh bir şekilde giden tevbeleri sever. Tövbede aceleci olmalıyız. Keza kabul olmayacak diye tevbe edilmemesi diye birşey söz konusu olamaz. Zira Allah tüm tevbeleri kabul edeceğini bize bildirmiştir. Tevbe kapısına hemen gitmemiz hatayı ve günahı bir kalemde silip atmamız ve yenilemememiz şüphesiz en kıymetli, en temiz ve en doğru tevbe olacaktır. Şayet sizinde “ben asla affolmam”, “tevbe etsemde kabul olmaz” vb düşünceler ile ertelediğiniz haramlarınız veya pişmanlıklarınız varsa hemen tevbe kapısına yönelin ve Allah’a samimi bir şekilde tevbe edin.

Geçmişimizi sahih bir tevbe ile bir reset tuşuyla temizlemek “keşke geriye dönebilsem” dediğimiz herşey için bir anlamda geriye dönebilir ve tertemiz bir sayfa ile hayatımıza devam edebiliriz. O haramların yerini takvayla tamamlayıp maneviyatımızı yükseltmek elbette hem bu dünya ticaretinde hemde ahiret ticaretinde bizim için karlı bir alışveriş hükmüne geçecektir.

Tevbe ile kirlerimizden arınırız. Tevbe ile imanımız tazelenir. Tevbe ile takvamız artar. Tevbe ile Rabbimizin rızasını kazanırız. Daha ne bekliyorsunuz….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here